Sıkça Sorulan Sorular


ET : Standart et kesimimiz belli bir kalınlıkta olmaktadır ama bazı misafirlerimiz daha ince kesimden memnuniyet duymaktadırlar.Elbetteki bu arzuların sipariş sırasında belirtilmesi arzu edilir.
  
PİDE : Misafirlerimizden ricamız,servis elemanına pidelerini özellikle yumuşak veya gevrek istediklerini belirtmeleri.Aksi halde pide ocaktan standart oralak çıkmaktadır.Buda bazı misafirlerimizin yumuşak olduğuna dair sitemlerini doğurmaktadır.
  
  
TEREYAĞ : Tereyağımız özel olarak %60'ı keçi sütü, %40'ı inek sütünden imal edilmektedir ve oldukça baskındır.Fazla tüketildiğinde alışık olmayan misafirlerimizde sindirim sistemi problemleri oluşabilir.Bu yüzden sipariş sırasında az veya bol tereyağlı ibaresiyle belirtilmesi arzu edilir.Tereyağımız klasik usulle eskiden misafirlerimizin fikri sorulmaksızın masaya servis yapılırdı.Fakat kızgın tereyağı masa servisinde tehlike yarattığından ilave tereyağı istenildiğinde ekstra yapılmaktadır.
  
  
SALÇA SOSU : Bursa Kebabımız standart olarak pide üzerine az salça ilavesiyle sunulur.Fakat isteyen misafirlerimize arzu ettikleri taktirde et üzerine de salça sosu sunmaktayız.
  
HERSE SOSU : Bu mevsimlik sosumuz tophane patlıcanı,yerli domates ve tereyağından oluşmaktadır.Malzemelerden de anlaşılacağı gibi mevsimliktir,mayıs-ekim ayları sırasında sunulmaktadır.
  
ŞIRA : Şıralarımız kuru üzümün ezilip macun kıvamına getirildikten sonra su ilavesi edilerek yapılır.Kuru üzümün o anki durumuna göre koyuluğu ve şekeri değişik olabilmektedir.Dayanıklı bir malzemeden olmadığı için yer yer şubelerimizde yeterince bulunamamaktadır.
Şıra kendi imalatımız olup,taze üzüm şırası değildir. Bilindik şıranın,yaş üzüm mevsiminde,üzümün saplarından ayrılıp sıkılması ve daha sonrasında sıcak su ilavesi ile 1 günlük fermantasyon sonucunda elde edildiği malumdur. Fakat 12 ay boyunca şıra üretmek yalnızca kuru üzümle mümkündür. Şıra sarı renklidir. Koyu rengini kara üzümle fermantasyon sırasında üzüm kabuğunda bulunan tanen sayesinde elde eder ki maalesef renk elde edildiğinde de şıra sirkeleşmeye ev şarabı dediğimiz şarap oluşmuştur. Dolayısı ile şıra hafif sarı renkli olur. Fakat değerli müşterilerimizin psikolojik tepkisinin oluşmasının önlenmesi amacı ile gıda boyası ile renklendirilmiştir. Üzümlerimiz Manisa bölgesinden temin edilen organik üzümlerdir. (Belgeleri şubelerimizde mevcuttur) Dut ağacından yapılmış fıçılarda 12 saatlik bir fermantasyon sonucunda şıraya şeker ve renklendirici ilave edilir. Paslanmaz fıçılarda şubelerimize sevk edilir. Üzüm bazlı olduğundan bazen üzüm suyu,üzüm hoşafı diye tepkilerin gelmesi maalesef değerlendirme hatasıdır. Zira şıra aslında üzüm köklüdür. Mayhoşlaşması durdukça olur ama kısa ömürlüdür.

YOĞURT : Yoğurdumuz özel olarak kaymaksız üretilir.Kebap tabağında bir çorba kaşığı kadar sunulur.Fakat bazı misafirlerimiz yoğurdu kebap tabağından ayrı olarak istemektedirler.Bu durumda yoğurdun tabaktaki yerine daha fazla et ilavesi gerekmektedir ve ayrı bir tabakta da yoğurt sunulduğundan müessesemiz ekstra ücret talebinde bulunabilir.